UWAGA! Wścieklizna!

    Wirus wścieklizny znajduje się w ślinie chorego zwierzęcia. Do organizmu człowieka wnika poprzez rany zadane przez chore zwierzę ugryzienie, zadrapanie, otarcie lub przypadkowe zanieczyszczenie błon śluzowych względnie uszkodzonej skóry śliną chorego zwierzęcia.

Człowiek  z a k a ż a  s i ę  od zwierzęcia w wyniku:

  • pokąsania, podrapania lub oślinienia błon śluzowych i uszkodzonej skóry


     U człowieka okres wylęgania wynosi od 1 do 3 miesięcy, niekiedy nawet od 9 dni do kilku lat. Najbardziej niebezpieczne są przypadki pogryzienia w okolicy szyi i głowy.
    Zapobieganie wściekliźnie polega między innymi na unikaniu kontaktu z bezpańskimi zwierzętami dzikimi lub bezpańskimi zwierzętami domowymi. Zdrowe dzikie zwierzęta przy zbliżeniu się człowieka uciekają na bezpieczną odległość. Tak jest zawsze i dlatego widok błądzącego bez celu lisa, borsuka, leżącej sarny czy nieporadnie poruszającej się w trawie wiewiórki powinien natychmiast alarmować nas swoją niecodziennością. Obserwując takie zwierzęta, często odnosimy wrażenie, że potrzebują one naszej pomocy i bywa, że dzieci nieświadome niebezpieczeństwa zaczynają opiekować się nimi.
    Nie wolno głaskać, zabierać do domu lub bawić się z żadnymi zwierzętami, także padłymi. Zwierzęta dzikie, które pozwalają się schwytać, na pewno są chore zawsze istnieje niebezpieczeństwo zakażenia siebie i innych wirusem wścieklizny.
    W przypadku zakażenia człowieka, ranę należy przemyć  mydłem i przepłukać czystą wodą, zalecane jest również stosowanie 70% alkoholu lub jodyny. Po udzieleniu pierwszej pomocy osoba pogryziona powinna zgłosić się jak najszybciej do lekarza, który ustali dalszy ciąg postępowania. Poza szczepieniami nie ma jeszcze w pełni skutecznych leków przeciw wściekliźnie, dlatego tak ważne jest zapobieganie zakażeniu.

Opracowała: PSSE Przeworsk

UWAGA! „Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt”

Na obszarze zagrożonym wścieklizną zwierząt, oznaczonym tablicami ostrzegawczymi  n a k a z u j e  s i ę:

  • Trzymanie psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu;
  • Odstrzał sanitarny lisów wolno żyjących na zasadach określonych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Przeworsku.


Na obszarze zagrożonym wścieklizną   z a k a z u j e  s i ę:

  • Organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych;
  • Przemieszczania psów i kotów bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Przeworsku.