Kampania

Hasło przewodnie zbliżającego się „ŚWIATOWEGO DNIA AIDS” oraz prowadzonych kampanii do roku 2015 r. brzmi:

„DĄŻYMY DO ZERA. ZERO NOWYCH ZAKAŻEŃ HIV. ZERO DYSKRYMINACJI. ZERO ZGONÓW AIDS”

Szanowni Państwo

    Podobnie jak w latach ubiegłym Krajowe Centrum ds. AIDS, Agenda Ministra Zdrowia, zwraca się z uprzejmą prośbą o  włączenie się do obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia AIDS.
    1 grudnia - Światowy Dzień AIDS jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem, które ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS.

Sytuacja zakażeń HIV i zachorowań na AIDS w województwie podkarpackim w porównaniu z sytuacją w kraju.

W województwie podkarpackim od wdrożenia badań w roku 1985 do 30 września 2012 r. odnotowano ogółem 248 zakażeń HIV potwierdzonych serologicznie.
Zakażenia HIV stwierdzono u:

  • 180 mężczyzn,
  • 56 kobiet,
  • 5 dzieci do lat 15-tu,
  • 7 osób bez podanych danych.


Ogółem na terenie województwa podkarpackiego odnotowano 70 zachorowań na AIDS; 28 chorych zmarło. W Polsce od wdrożenia badań w 1985 roku do 31 sierpnia 2012 r. stwierdzono zakażenie HIV u 15794 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski, wśród których było, co najmniej 5925 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 1069 poprzez kontakty heteroseksualne oraz 1485 poprzez kontakty seksualne pomiędzy mężczyznami. Ogółem w Polsce odnotowano 2794 zachorowania na AIDS, 1174 chorych zmarło.

Krajowe Centrum ds. AIDS

Krajowe Centrum ds. AIDS jest agendą Ministra Zdrowia, odpowiedzialną za koordynację działań, mających na celu zwalczanie epidemii HIV/AIDS w Polsce. W 1993 roku powstało Krajowe Biuro Koordynacyjne ds. Zapobiegania AIDS, a w 1999 roku zostało ono przekształcone w Krajowe Centrum ds. AIDS. Krajowe Centrum ds. AIDS zajmuje się działalnością profilaktyczno-edukacyjną, wydawniczą i badawczą, koordynuje program leczenia antyretrowirusowego, współpracuje z ośrodkami prowadzącymi terapię pacjentów zakażonych HIV i chorych na AIDS oraz z organizacjami wspierającymi te osoby. Prowadzi również szkolenia dla różnych grup zawodowych. W ramach rozwoju bazy szkoleniowo-edukacyjnej Centrum stworzyło platformę skierowaną dla lekarzy i pielęgniarek (http://www.hiv-aids.edu.pl). Zainicjowało pracę nad nowymi formami edukacji np. „Mobilny Informator o HIV/AIDS” - www.mia.aids.gov.pl czy też przeznaczona zwłaszcza dla młodych odbiorców platformowa gra edukacyjna dostępna na www.aids.gov.pl.
Krajowe Centrum ds. AIDS każdego roku realizuje multimedialne kampanie społeczne poświęcone profilaktyce HIV/AIDS, skierowane do różnych grup społecznych. Centrum jest animatorem działań na rzecz lokalnych społeczności, inspiruje organizacje pozarządowe do realizacji programów w zakresie zapobiegania HIV/AIDS. W imieniu Ministra Zdrowia udziela dotacji celowych na programy profilaktyczne realizowane przez organizacje pożytku publicznego. W ramach tej działalności na terenie całego kraju funkcjonują punkty konsultacyjno-diagnostyczne (PKD), w których osoby pełnoletnie mogą wykonać bezpłatnie i anonimowo test w kierunku HIV połączony z poradnictwem przed i po teście. Centrum prowadzi także działalność interwencyjną w zakresie rozwiązywania doraźnych problemów społecznych, pojawiających się w kontekście HIV/AIDS. Zadaniem Centrum jest również współpraca międzynarodowa w zakresie walki z epidemią HIV/AIDS, w tym ze Światową Organizacją Zdrowia, Komisją Europejską i krajami członkowskimi UE, ONZ oraz innymi strategicznie ważnymi partnerami.